tca logo  
2019 BC SENIOR CURLING CHAMPIONSHIPS
FEB. 19 - 24, 2019
1051 VICTORIA ST., TRAIL, BC
email:  2019bcseniors@trailcurlingclub.com


curl bc




Area B - Linda Worley        Area A - Ali Grieve
AM Ford
Trust
Columbia Power
                            Corp
Best Western



2019  BC Senior Curling Championships

     Schedule of Events


Tuesday February 19

10:00 am

Pre-Event Practice Group 1 followed by photos

noon

Team Meeting with Curl BC Liaison and Head Official. All teams must have at least one player in attendance

1:00 pm    Spares Practice

1:20 pm

Pre-Event Practice Group 2 followed by photos

6:30 pm
  Pre-game Practice
7:00 pm
  Draw 1

 

Wednesday February 20

10:30 am

Pre-game Practice

11:00 am

Draw 2                                   

5:30 pm

Opening Ceremonies

6:30pm

Pre-game Practice

7:00pm

Draw 3

 

Thursday February 21

8:30 am

Pre-game Practice             

9:00 am

Draw 4                                

1:30 pm

Pre-game Practice              

2:00 pm

Draw 5                                  

5:30 pm
  Happy Hour
6:30 pm
  Banquet

 

Friday February 22

8:30 am

Pre-game Practice

9:00 am

Draw 6                                 

1:30 pm

Pre-game Practice                

2:00 pm

Draw 7     

5:30 pm
  Club Social for curlers and volunteers


Tie Breakers
 

If one required, it will be played at 9:00 am Saturday, followed by the semi-final at 2:00 pm Saturday
If two required, game times will be 7:00 pm Friday & 9:00 am Saturday followed by the semi-final at 2:00 pm Saturday
If three required, game times will be 7:00 pm Friday, 9:00 am Saturday and 2:00 pm Saturday, followed by the semi-final at 7:00 pm Saturday

 

Saturday February 23

1:30 or 6:30

Pre-game Practice

2:00 or 7:00 pm

Semi-final

 

Sunday February 24

10:30 am

Pre-game Practice

11:00 am

Final

2:00 pm

Closing Ceremonies

 

 

       Follow all the draws on       playdowns


playdowns.curlbc.ca will have all the information on team rosters, game scores and standings.



CONGRATULATIONS TO

                                   

WOMEN'S TEAMS 
MEN'S TEAMS 
Anderson (Thompson-Okanagan)  Buchy (Kootenay)
 Cowan (Mainland) Craig (Island)
 Deputan (Mainland)  Koffski (Thompson-Okanagan)
Ernst (Northern) Lepine (Mainland)
Nichol (Kootenay)
Macdonald (Open)
Richter (Open)  
Marshall (Open)
  Romeo (Kootenay) van Yzerloo (Kootenay)
Shearer (Island) Wright (Mainland)
 

                                                               


                                                                                         
                                                                                         


                                                                                      


Come join us at the Trail Curling Club
to watch some great curling,
and be SOCIABLE!


Special thanks to the sponsors, the TCA,
and the many volunteers.


ICEMAKER:  Mike Williams

COMMITTEE CHAIRPERSONS 
Richard Faunt, Penny Fennell, Sandra Stajduhar






  
   Trail Beer Refinery                                               
Trail Vision Care
KIS




TEK Bookkeeping Services
Trudy Kushner

We thank our raffle donors George C. Hogg and Mike Williams,
and supporters of our volunteer recognition
Ferraro Foods, No Frills, Safeway
and other supporters
Interior Signs and Water Pure and Simple